10 najčastejších chýb pri fotení portrétov

Keď sa začínajúci fotograf prvýkrát púšťa do fotenia portrétov, často sa stane, že so svojimi výsledkami nie je vôbec spokojný. Očakával, že všetko pôjde ako po masle a fotografie budú hneď na prvýkrát skvelo osvetlené, model/modelka bude v správnej póze a bude vyzerať prirodzene, jeho/jej pokožka bude krásne čistá…

Hmmmm, to je krásna predstava. Určite by sa tento náš začínajúci fotograf vyhol mnohým nepodareným záberom, keby si dal pozor na týchto 10 najčastejších chýb, ktoré sa vyskytujú pri fotení portrétov.

CHYBA Č. 1: PREDIMENZOVANÉ A RUŠIVÉ POZADIE

Áno, viem, ideme fotiť portrét a ja vám tu píšem o pozadí… Pozadie pri fotografovaní portrétu je dôležité. Môže sa totiž stať, že práve kvôli nemu sa výsledná fotografia nepodarí.

Deje sa tak hlavne vtedy, keď pozadie berie príliš veľa pozornosti od fotenej modelky. Môže to byť tým, že sa tam nachádza príliš mnoho vecí, že je predimenzované. Vidieť to často na vianočných portrétoch začínajúcich fotografov. Až príliš to preženú s dekoráciami. Potom, keď sa na ich vianočný portrét pozriete, neviete, kam skôr s pohľadom.

Najskôr zablúdite na vianočný stromček, potom na ozdoby, svetielka, dreveného dekoračného soba… A fotená osoba akoby zapadne medzi týmito všetkými doplnkami.

Oplatí sa staviť na jednoduchosť a použiť jednu, maximálne dve rekvizity, aby naozaj pozornosť zostala na fotenej osobe. Radšej vyplňte celý záber touto osobou.

Oplatí sa dávať pozor aj na to, aby osobám na fotografii „netrčali“ predmety z hlavy. Pozor na vetvy stromu, elektrické vedenie a iné stĺpy. Jednoducho na všetko, čo by mohlo pokaziť záber.

Krikľavé veci tiež nie sú vítané. Keď som raz fotografovala vonku v meste, do záberu mi vkráčala pani s výrazne červenou zimnou bundou. V zápale fotenia som si to nevšimla a potom som musela pani odstraňovať vo Photoshope. Pritom stačilo chvíľku počkať, kým pani prejde.

CHYBA Č. 2: MÁLO HĹBKY

Táto chyba súvisí s tou prvou. Pri fotení si dajte pozor, aby ste opticky oddelili fotenú modelku od pozadia. Robí sa to preto, aby vynikla. Aby naozaj ten portrét bol o nej a nie o tom pozadí, ktoré nemá byť v žiadnom prípade ústredným elementom na fotografii. Samozrejme, je iné, ak chcete experimentovať, vtedy je všetko povolené.

Môžete mať modelku oblečenú v zelených šatách a fotiť ju pred zelenými kríkmi. Určite z toho môže vzniknúť zaujímavý záber. Nehovorím, že nie! Ako začiatočnícku chybu pri fotení portrétov to popisujem preto, lebo často sa fotografi čudujú, prečo sú ich fotografie také fádne a akoby bez života, nemastné-neslané. To preto, lebo tam chýba práve tento kontrast s pozadím. Dá sa tomu ľahko vyhnúť a dať si pozor pri kombinovaní farieb. Takže ak máte biele pozadie, modelka si oblečie čierne šaty – príklad ako vyšitý. 

Takýmto oddelením od pozadia dosiahnete vo fotografii hĺbku. Veľmi dobre vám k tomu poslúži aj rozostrenie pozadia. V tomto prípade použijete nízke clonové číslo a poriadne zaostríte na modelku. Pomôže aj priblíženie (zoomovanie) a tiež to, že postavíte svoj model ďalej od pozadia.

CHYBA Č. 3: NESPRÁVNE OSVETLENIE

Predtým, než začnete fotiť, je výborný nápad zamyslieť sa nad tým, čo chcete fotografiou povedať. Áno, vieme, že každá fotografia rozpráva príbeh… Pri portrétnej fotografii je dôležité sa rozhodnúť, aký príbeh chcete, aby rozprávala.

Na základe tohto rozhodnutia si budete potom vedieť správne zvoliť svetlo. Zvolíte iné svetlo, ak budete chcieť zvýrazniť vrásky na tvári starého muža, ktorého fotíte pri tom, ako fajčí cigaretu a iné svetlo, mäkkšie, zvolíte vtedy, keď budete chcieť zachytiť nevinnosť a mladosť detskej tváre.

Ešte je dobré myslieť aj na to, že ak fotíte v exteriéri, tak kedy je to najlepšie:

Zlatá hodinka – podvečer, pred tým, než slnko úplne zapadne, sa nám vyskytuje krásny časopriestor na fotenie portrétov v exteriéri. Slnko už nie je také silné ako cez deň, ale zároveň z neho máme ešte dostatok svetla, aby sme zachytili krásny portrét. Farby sú tu úžasné.

Ráno po východe slnka – je tak isto skvelá možnosť. Výhodou je to, že v okolí vám nebude pobehovať toľko ľudí ako pri zlatej hodinke. Nevýhodou je to, že farby nemusia byť až tak skvelé a plus – budete si musieť privstať.

Vyhnúť sa priamemu slnku cez obed – foteniu portrétov cez obed a počas dňa sa chce snáď každý fotograf vyhnúť. Keď to ale inak nejde, tak výborne poslúži difuzér alebo tieň. Pozor na tiene pod stromami, kde môže ešte presvitať slnko. To vytvára na tvári nepekné tiene. Dá sa s tým ale vedome pracovať a využiť to kreatívne aj vo svoj prospech.

CHYBA Č. 4: NEVHODNÉ OBLEČENIE

Aké oblečenie sa na fotenie portrétov nehodí?

Pokiaľ nefotíte pre módny časopis, budete sa chcieť vyhnúť výraznému oblečeniu, krikľavým farbám a nápisom.

Výborný nápad je klienta jemne a citlivo poučiť pár dní pred fotením, aby sa pokúsil trošku zladiť. Výborný nápad je tiež vytvoriť si vlastný list s pokynmi pre vašich klientov o tom, čo sa na fotenie hodí a čo nie. Vo väčšine prípadov sa týmto budú aspon sčasti riadiť.

Ale môže to dopadnúť aj tak, ako písala jedna fotografka na internete (neviem presne kde a kto, zachytila som to niekde na FB), že napriek týmto pokynom prišla rodinka naozaj nevhodne oblečená. Deti mali krikľavé šaty s nápismi a obrázkami hlavných hrdinov z obľúbených rozprávok. Plus veľké mašle na hlavách a rodičia v šušťakových zimných bundách.

Vtedy situácii pomôže to, že budete mať pripravený tzv. „záchranný kufor“ s náhradným oblečením. Stačí pár jednoduchých kúskov pre deti a pre rodičov. Pomôcť môže ale aj prevrátenie trička na ruby alebo následná úprava v počítači s odstránením nápisov alebo čierno biela úprava.

CHYBA Č. 5: DETAILY NA NESPRÁVNYCH MIESTACH

Rušivým elementom na portrétnych fotografiách bývajú často tie najmenšie detaily. Môže to byť nezbedný vlas tiahnuci sa krížom cez celú tvár. Môže to byť pokrčené oblečenie.

Pri fotení sa tieto detaily dajú napraviť rýchlo. Vlas dáme naspäť tam, kam patrí. Oblečenie narovnáme. Pokiaľ ale tieto detaily pri fotení zanedbáme, vypomstí sa nám to pri následných úpravách v počítači. Tam sa s tým budeme zaoberať výrazne dlhšie, ako keby sme si dali pozor na scéne.

Mne sa veľmi osvedčilo brať si so sebou takú „prvú pomoc“ pre takéto prípady. Pre modelku tam mám napríklad zrkadielko, aby si mohla upraviť makeup. A fajn je so sebou nosiť aj hrebeň. Ten využijeme, najmä pokiaľ pofukuje vetrík.

CHYBA Č. 6: PÓZOVANIE A RUKY

Pravdepodobne nebudete hneď od začiatku pracovať a fotiť s profesionálnym modelom alebo modelkou. Bude to dobrovoľník z rodiny alebo z radov priateľov, ktorý vám teda neochotne zapózuje výmenou za fotografie. Alebo budete fotiť vlastné deti, možno pri hre a možno ich aj nahovoríte na to, že vám zapózujú, samozrejme, za úplatok…

Tak či onak, treba dať pozor na ruky. Dokážu na výslednej fotografii urobiť veľa škody. Často bývajú orezané na nesprávnych miestach. Chýbajú potom končeky prstov, celá dlaň, niekedy aj polovica ruky. Žiaľ, v mnohých prípadoch to vyzerá ako kýpeť a odoberá to z fotografie čaro.

Ruky je fajn strážiť. Aby vždy boli zobrazené celé a neukazovali zbytočne smerom von z fotografie, aby to nebralo divákovu pozornosť. Keď budete chcieť experimentovať s rôznymi typmi orezov, časom sa vám to dostane do oka a bude to vyzerať prirodzene.

CHYBA Č.7: NEVHODNÝ OBJEKTÍV

Ak by som znova začínala fotiť, chcela by som, aby mi niekto povedal, že si mám na začiatok zobrať do rúk 50mm pevný objektív. Niekoľko rokov som fotila so setovým objektívom. Nedá sa to ale s tou 50tkou porovnať. Naozaj je na portréty skvelá a na začiatok sa dá zohnať aj za veľmi rozumnú cenu.

Stretla som mnoho fotografov a fotografiek, ktorí na portréty uprednostňujú 85mm pevný objektív. Ale aj takých, ktorí používajú 35mm objektív a to často pri lifestyle fotografii. Pri tej 35ťke sa totiž na záber zmestí omnoho viac z pozadia.  

Pozor! Každý objektív skresľuje realitu a treba si na to dať pozor. Tak napríklad tá moja obľúbená 50mm je taký zväčšovač nosov. Samozrejme, ideálna situácia je, pokiaľ už môžete mať z každého objektívu po jednom a vymieňať si ich pri fotení podľa potreby.

CHYBA Č.8: FOTENIE DO JPEG

Je to veľká škoda, pokiaľ fotíte do formátu JPEG. S takouto fotografiou už toho veľa doma nenarobíte. Máte ju v podobe zmenšeného súboru a vylaďovanie je oproti RAW obmedzené. Zároveň musíte myslieť na vyváženie bielej ešte pred stlačením spúšte.

Toto vám pri fotení do RAW odpadá. Na scéne vytvoríte obrázok a v druhej časti procesu môžete byť znova kreatívni. Pri portrétnej fotografii je to skvelé, pretože budete vedieť omnoho lepšie upraviť napríklad aj pleť modelky.

Samozrejme, nie som zástanca šialených úprav vo Photoshope, kedy sú výsledkom nereálne, plastické osoby bez života. To nie. Mám ale rada, ak môže mať fotograf sám pod kontrolou to, ako bude výsledná fotografia vyzerať a nenechá túto prácu iba na fotoaparát.

Sama som si vybrala takú možnosť, že fotím do RAW a JPEG zároveň. Každý jeden záber, ktorý urobím, sa mi vo fotoaparáte uloží aj do RAW, aj do JPEG. Výhoda spočíva v tom, že v počítači mi k rýchlemu náhľadu slúžia tie menšie JPEG súbory. Z nich si vyberám, ktoré fotografie sa dostanú do druhého kola a budem ich upravovať.

CHYBA Č.9: NESPRÁVNE OSTRENIE

Základné pravidlo, ktoré platí aj pri fotení zvierat, tak isto aj pri ľuďoch – vždy treba ostriť na oči. Prvé, kam sa vám ľudia pri prezeraní si vašej fotografie pozrú, sú práve oči fotenej osoby.

Pokiaľ tie nebudú ostré, ale nechtiac zaostríte na špičku nosa alebo na vlasy, nebude to už ono. Netreba teda ostrenie nechať na náhodu a ideálne je vybrať si jeden ostriaci bod.

Každý fotoaparát to má trošku inak, ale všeobecne platí, že sa dá v menu nastaviť jeden ostriaci bod. Takto ste pánom ostriacej situácie vy a nemusíte sa báť, či váš fotoaparát vyberie ten správny bod.

CHYBA Č.10: NEBUĎTE NUDNÍ!

Uznávam, tento nadpis je trochu provokatívny. Ale myslím ho vážne. Pri všetkých tých pravidlách, nastaveniach a ostatných veciach, na ktoré fotograf pri fotení myslí, sa môže ľahko stať, že akosi zvážnie. Sústredí sa na to, aby odviedol skvelú prácu, aby boli fotografie správne osvetlené, kompozične v poriadku, k tomu, aby bolo to, čo má byť, ostré…

A práve táto vážnosť bráni mnohým fotografom jednoducho sa uvoľniť a experimentovať. Dobrý nápad je, pokiaľ už ste odfotili tých niekoľko potrebných serióznejších fotografií a viete, že ste spokojní, vtedy prichádza na rad moment, kedy si dovoľte trošku sa odviazať a zaexperimentovať. Porušte všetky fotografické pravidlá, zmeňte nastavenia, otočte fotoaparát do rôznych uhlov, foťte netradične a užívajte si to.

Môžu tak vzniknúť skvelé zábery!

Ešte vám pripájam odkaz na včerajší živý webinár, kde sme sa na túto tému „10 najčastejších chýb pri fotení portrétov“ rozprávali skoro celú hodinu. Atmosféra bola skvelá a poriadne sme si to užili. Pozrieť si ho môžete do dnešnej polnoci. Potom už nebude dostupný.

Odkaz na záznam z webináru o fotení portrétov – k dispozícii do dnešnej polnoci:

Simona Chicevič
„Som nadšená fotografka a pomôžem vám skamarátiť sa s vašou zrkadlovkou.“ Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.