Ako na dokonalo ostré zábery, 1. časť

Tajomstvo ostrých fotografií, takých, ktorými sa môžete bez obáv pochváliť, je v kombinácií niekoľkých technických prvkov. My sa dnes zameriame na správnu techniku držania fotoaparátu a tela. Mojou najčastejšou chybou bolo, že som držala ruky ďaleko od tela. 

Pre ostré fotografie existuje v angličtine výraz „tack sharp“, kedy je objekt na fotografii dokonale ostrý, s čistými líniami a bez šumu. Ako takýto efekt dosiahneme?

Stabilizácia obrazu

Jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý ovplyvňuje ostrosť fotografie je minimalizovať otrasy fotoaparátu pri stlačení spúšte. (Zaostrovanie riešim aj v mojej knihe, ktorú nájdeš tu→) 

Ako na to?

Sú dve možnosti, pevné ruky alebo statív. So statívom hráte na istotu. Rozložíte ho, pripevníte fotoaparát, nastavíte, namierite a stláčate spúšť. Vychytávkou je aj diaľková alebo drôtová spúšť alebo použitie samospúšte. Čo si takto ale povedať o situáciách, kedy nemáte možnosť statív použiť alebo ho ešte vo svojej výbave hrdého fotografa nemáte?

Zameriame sa na uchopenie fotoaparátu a správnu polohu pri fotení, čiže fotografický postoj.

Základné uchopenie je pravou rukou telo zrkadlovky a ľavou podopierať objektív. V niektorých návodoch pre fotografov radia dať si remienok okolo krku, ale ja osobne ho používam na stabilizáciu obrazu a to tak, že si ho navlečiem na ruku a umiestnim tesne nad lakťom. Dĺžku mám nastavenú tak, že pri fotografickom postoji sa mi remienok napne a fixuje pozíciu fotoaparátu.

Výborne, zrkadlovku už držíme správne a ideme sa pozrieť na postoj.

Ideálna pozícia v stoji je rozkročiť nohy približne na šírku ramien a ruky držať pevne pri tele. Takto sa budete cítiť stabilne a pomôže to znížiť otrasy.

Poďme o level nižšie. Aby sme získali lepšie uhly záberu, trošku sa prikrčíme.

V podrepe dávame pozor na podopretie lakťov a dobré rozloženie rovnováhy.

V takejto polohe sa ale nedá vydržať dlho. Posaďme sa.

Nie je až tak veľa príležitostí alebo lepšie povedané dôvodov fotiť v sede, ale keď na to dôjde, môžeme byť pripravení. Nenakláňame sa dozadu, nohy pevne zaprieme o zem a lakte podoprieme kolenami.

Keď to inak nejde a my sa ocitneme úplne na zemi, je dobré pamätať hlavne na pevné a správne uchopenie fotoaparátu a podopreté lakte.

Vďaka správnemu držaniu tela a uchopeniu zrkadlovky zabezpečíte výborné podmienky pre tvorbu ostrých záberov. (Ak ťa baví nielen ostriť, ale chcel by si vedieť aj rozostriť pozadie na fotkách, podrobný návod nájdeš tu→)

Ja ešte používam techniku zadržania dychu (pri výdychu), kedy stláčam spúšť. Sú to tak maximálne dve až tri sekundy, kedy ešte stihnem perfektne namieriť a znehybnieť.

„Hurá do toho, nech má svet viac krajších záberov!“

Simona Chicevič
„Som nadšená fotografka a pomôžem vám skamarátiť sa s vašou zrkadlovkou.“ Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.