Aký je rozdiel medzi zrkadlovkou a kompaktom?

Aký si vybrať fotoaparát? A aký je vlastne rozdiel medzi kompaktom a zrkadlovkou? Či už sa to pýtate pred kúpou nového fotoaparátu alebo ste jednoducho zvedaví, túto otázku si položil snáď každý jeden začínajúci fotograf. Pozrime sa spolu na to, ako to vlastne celé je.

Medzi najdôležitejšie uvedomenie pri hľadaní výhod a nevýhod patrí asi to, že ani najlepšia a najdrahšia technika sama o sebe nie je zárukou pekných fotografií. Už veľakrát som počula a čítala, že je lepšie mať kompaktný fotoaparát s kvalitným objektívom, ako zrkadlovku s lacným setovým objektívom. 

Ja som aj napriek tejto informácii siahla po zrkadlovke a k nej som používala lacný setový objektív. Racionálne argumenty, že by bolo lepšie mať skôr kvalitnejší objektív a kompakt boli zbytočné, pretože som bola rozhodnutá, že ja chcem zrkadlovku a hotovo.

Pozrime sa na tieto dva tipy fotoaparátov zbližšia.

Kompaktný fotoaparát alebo kompakt

Nech som v múdrych knihách hľadala, koľko som chcela, žiadna mi nevedela úplne priamo odpovedať na moju otázku, čo je vlastne kompakt? Ako ho definovať? Ako ho popísať čo najpresnejšie? 

Odpoveď som našla až na Wikipédii. Podľa nej je kompakt:

Kompaktný fotoaparát alebo kompakt je typ fotoaparátu (analógového aj digitálneho, ktorý má malé rozmery, jednoduché použitie, nevýmenné časti (objektívy, blesky a batérie) a je ľahko prenosný. Existujú aj profesionálne verzie kompaktov, ktoré majú pripojiteľné externé blesky, batérie, či dokonca výmenné objektívy. Tieto verzie však nie sú masovo rozšírené, pretože profesionálni fotografi zväčša preferujú digitálne zrkadlovky.“

V knihe Fotografování som ďalej našla rozdelenie na bežný kompakt, špičkový kompakt a nakoniec polokompakt/superzoom:

V pokračovaní ich knihy Fotografování pro pokročilé som našla takéto delenie:

Takže na tomto príklade vidíte prečo mi vlasy stáli dupkom pri zisťovaní presných rozdielov. Musím sa priznať, mňa táto technicko – teoretická stránka fotografie vôbec nebaví. Viem ale, že je potrebná, pretože vo finále mi pomáha lepšie fotografiu chápať a teda robiť aj lepšie fotografie. 

Preto sa pozrime na zhrnutie výhod a nevýhod kompaktu v porovnaní so zrkadlovkou:

Výhody:

Asi najúžasnejšou výhodou kompaktu je jeho jednoduchosť. Pri plne automatickom režime a automatickom ostrení ho jednoducho zapnete a fotíte. Je vhodný na dovolenky a výlety a dokonca aj do rúk detí, či hrdej babičky, ktorá si chce odfotiť oslavu vnúčaťa sama.

Kompakt si kúpite za výhodnejšiu cenu a teda sa fotenie stáva dostupnejším. Hlavne ak niekto vo fotení ešte len začína alebo sa nechystá na profesionálnu dráhu, tak je to ideálny druh fotoaparátu.

Ďaľšou výhodou je veľkosť a hmotnosť. Kompakt je taký praktický, že niekedy sa vám podarí urobiť lepšie zábery a to len preto, lebo ste ho so sebou mali celý čas. Takú zrkadlovku, spolu s príslušenstvom si každý dvakrát rozmyslí, či ju bude všade vláčiť. 

Jeho nenápadnosť a tichosť pri používaní by som uviedla, ako poslednú výhodu. 

Nevýhody:

Pokiaľ hovoríme o kompakte, ktorý nemá možnosť výmeny objektívu (pretože z definície z vyššia vieme, že vyššie rady túto možnosť majú), tak má fotograf zviazané ruky, ak by chcel skúšať fotiť s inými objektívmi. A po čase, myslím si, príde tento moment u každého fotografa. Jednoducho vám už nebude stačiť len jeden. 

Nižšia kvalita obrazu a vernosti farieb je ďalšou nevýhodou. 

Zaostrovacia rýchlosť, aj keď je už dnes pomerne dosť rýchla, je nižšia, ako u zrkadlovky. Celkovo je kompakt pomalší. 

Pokiaľ chce prejsť fotograf na plne manuálny režim, tak kompakt mu ponúka menšie možnosti pri tomto režime. 

Poďme sa vrhnúť na zrkadlovku – DSLR

Stretli ste sa už s týmto označením?

DSLR je skratka z anglického Digital Single Lens Reflex alebo digitálna zrkadlovka. Anglický voľný preklad by mohol znieť približne takto: fotoaparát s jedným objektívom používajúci odraz. 

Ako zrkadlovky fungujú?

Mám rada zjednodušené vysvetľovanie, pretože si tak zapamätám omnoho viac, ako keď na mňa niekto spustí zložitú prednášku. Presne takto jednoducho sa mi podarilo pochopiť aj fungovanie zrkadlovky. 

Svetlo prechádza objektívom a v sklone 90 stupňov sa odráža od zrkadla smerom hore do pentagonálneho hranolu a odtiaľ do hľadáčika – to zrovna neznie, ako jednoduché vysvetlenie, ale všetko vám bude jasné, keď sa spolu pozrieme na tento obrázok:

Dôležité je sledovať žlté šípky. Tie zobrazujú, akou cestou putuje svetlo. Vľavo vchádza svetlo cez objektív a dopadá na zrkadlo. Zrkadlo ho odrazí v 90 stupňovom uhle dohora do hranolu. Odtiaľ putuje do hľadáčika.

Obrázok som si požičala z tejto stránky https://photo.stackexchange.com/questions/23213/how-does-the-mirror-in-a-dslr-operate.

Koho tento obrázok nevystrašil, ale naopak zaujal, našla som na YouTube jedno 5 minutové video, kde je fungovanie zrkadlovky krásne vysvetlené a zobrazené. Takže pokiaľ ešte nemáte dosť, tu ho nájdete: https://www.youtube.com/watch?v=z3h1F99woDU

V knihe Mistrovství práce s DSLR som našla jednoduchší a ešte prehľadnejší obrázok:

Pozrime sa spolu na malé zhrnutie výhod a nevýhod zrkadlovky.

Výhody zrkadlovky

Sú to väčšie foťáky s väčšími senzormi

Obrázky sú detailnejšie a čistejšie

Majú veľmi dobré výsledky pri nízkom svetle

Majú rýchle automatické zaostrovanie

Je k nim veľký výber príslušenstva a objektívov

Úplná kontrola nad všetkými funkciami fotoaparátu

Mnoho tlačítok a nastavení, takže si môžete prispôsobiť funkcie  rýchlo a podľa potreby

Nevýhody zrkadlovky

Sú ťažšie a nemotornejšie oproti svojim alternatívam

Kvôli zrkadlu sú hlučnejšie pri fotení, čo môže zruinovať aj celý záber

Nie sú ideálne na robenie videa

Dnes už je na trhu omnoho viac variant, ako len možnosť vybrať si medzi kompaktom a zrkadlovkou. Ja so svojou zrkadlovkou fotím už skoro 5 rokov a som s ňou neskutočne spokojná.

Napriek tomu, že na začiatku som sa s ňou skôr trápila, ako robila dobré zábery, dnes už viem, že to stálo za to. V knihe Moja zrkadlovka som zhrnula moje poznatky a ak by ste mali chuť sa do fotenia s takýmto prístrojom pustiť, tak vám ju vrelo odporúčam.

Internetové zdroje, ktoré boli inšpiráciou pri písaní tohto článku:
https://www.shutterstock.com/support/article/pros-and-cons-of-dslr-cameras, http://denisvesely.com/2016/01/30/aky-fotoaparat-si-zakupit/

PS: Ak vám napadne ešte nejaká ďalšia výhoda alebo nevýhoda k tejto téme, určite mi napíšte, rada to do článku doplním.

Simona Chicevič
„Som nadšená fotografka a pomôžem vám skamarátiť sa s vašou zrkadlovkou.“ Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.