Došla vám inšpirácia? Tu nájdete 5 tipov ako sa znova nakopnúť.

Prestalo vás fotenie baviť, neprichádzajú k vám nové nápady, nemáte sa čím inšpirovať, s vaším fotoaparátom sa vám spájajú len negatívne emócie a nechuť? Môže ísť o chvíľkový výpadok nadšenia alebo o začínajúci syndróm vyhorenia? Čo s tým? Pozrite sa na týchto 5 tipov.

Fotografi, ktorí kapitulovali

Poznám niekoľko fotografov, ktorí kvôli kríze z nedostatku nových nápadov úplne prestali fotiť. Zo dňa na deň odložili alebo predali svoje technické vybavenie. Prestali vidieť nádej a motor, ktorý ich hnal vpred, akosi prestal fungovať. Je to škoda, pretože povestnému syndrómu vyhorenia sa dá predísť. (Na túto tému mi na seba prezradila niekoľko vecí „bývalá“ fotografka Miriam Denčiaková. Rozhovor nájdete tu.)

Čo je za tým?

Hlavnou príčinou je nedostatok inšpirácie a negatívne prognózy do budúcna. Ak sa k tomu pridá aj strata dôvery v seba samého, prípadne nepodpora od okolitého prostredia, koniec nastane veľmi rýchlo. Ešte pred tým, ako fotograf, či už začiatočník alebo profesionál, zavesí fotografovanie na kliniec, môže použiť zopár trikov, ako sa tomu vyhnúť. Poslednou zastávkou pred absolútnou rezignáciou môže byť práve syndróm vyhorenia. Ten je charakterizovaný ako chronický stres, ktorého hlavnými príznakmi sú vyčerpanie, nedostatok motivácie, frustrácia a slabý pracovný výkon. Tak ďaleko sa ale nikto nemusí dostať.

A tu už je sľubovaných päť TOP tipov. Môj obľúbený je číslo 4.

1. Naučte sa pracovať so stresom

Stres je bežnou súčasťou života dnešného človeka. Je to reakcia organizmu na neprimerane veľké nároky okolia. Existuje množstvo techník, ako s ním pracovať a ako ho zvládnuť. Mne sa najviac osvedčilo vyhýbať sa mu. Áno! Je to podľa mňa tá najlepšia možnosť. Aj keď sa to nedá vždy úplne, dá sa aspoň minimalizovať. A to tak, že si uvedomíme, že máme ibe dve ruky a dve nohy. Často sa nám zdá, že máme nekonečne veľa povinností a málokedy ich delegujeme na iných. A to je jedna z najrýchlejších ciest, ako sa ich zbaviť.

2. Doprajte si pauzu, pracujte so svojimi pocitmi

Nebojujte so svojimi pocitmi, namiesto toho ich prijmite. Ak nemáte chuť držať fotoaparát v ruke, je to v poriadku. Ak sa hneváte, že nemáte dostatok nových nápadov, je to v poriadku. Všetky svoje pocity prijmite a dajte si pauzu. Váš mozog vám dáva jasné signály, že ju potrebujete. Nájdite si niečo, čo vás rozptýli a odpúta vašu pozornosť spojenú s touto krízou. Po pár dňoch, či týždňoch sa väčšinou hladina upokojí a vy si znova nájdete cestu k foteniu. Nič nejde nasilu.

Niekedy sa idem prejsť a urobím tri fotky inokedy je to 500.

Nedalo mi to a opýtala som sa šéfredaktora najčítanejšieho portálu o fotení na Slovensku Karola Srnca- profi fotografa, či aj on máva občas chvíle, kedy nemá chuť o fotoaparátoch ani počuť.  V rozhovore mi odpovedal aj na to, aký je rozdiel medzi profi fotografom a amatérom a čo robí fotografa ešte lepším fotografom.

3. Timemanagement

Tento tip je v dnešnej dobe veľmi podstatný. Čas akoby letel rýchlejšie a dni sa míňajú jeden za druhým a často máme pocit, že týždeň doslova ušiel a my sme nič nestihli. Preto je dôležitejšie, ako kedykoľvek predtým, aby sme prevzali kontrolu nad svojím životom a aktívne si plánovali svoj čas.

hodiny vylepsene

Techniky time – manažmentu sú niečo, čo sa dá naučiť. Ide o efektívne plánovanie a využitie svojho času. Najdôležitejšie je rozvrhnutie času najlepšie do časových úsekov ako je deň a týždeň, ale dobré je nezabúdať aj na svoje dlhodobé ciele a tie si taktiež zapísať. Ďaľšou technikou je robenie si takzvaných ,,TO DO“ listov. Sú to zoznamy vecí, ktoré treba urobiť. Tie vám umožnia prestať myslieť na veci, ktoré ešte máte pred sebou a zostane vám čistá hlava na samotné plnenie vecí.

Naopak, počula som už aj o „NOT TO DO“ listoch. Je to presný opak. Ide o to, že si človek uvedomí, čo by nemal a nechce robiť. Sadne si a popremýšľa, čo mu v živote neprináša radosť a úspech a namiesto toho, aby si písal čo má robiť, napíše si čo určite nemá robiť. Vďaka tomu sa vyhne veciam, ktoré ho v jeho živote brzdia.

4. Prestaňte byť perfekcionisti

Stop beeing a perfectionist – veľa ľudí žije na pokraji svojho duševného zdravia a to len preto, že sa snažia robiť všetko perfektne. Často vidieť, že sa snažia urobiť niečo, čo je pre nich priam nadľudský výkon. Ako povedal  významný český autor Jan Werich: „To ale berie veľmi veľa času a energie. A to sú dve veľmi dôležité veci, s ktorými keď sa človek naučí hospodáriť, mnohonásobne sa mu to vráti.“  Preto je dôležité naučiť sa rozoznať to, čo je naozaj podstatné a čo vás môže posunúť ďalej a práve tomu venovať čas. Veľmi sa to oplatí napríklad pri úpravách fotiek v počítači.

Ja som sa dnes na to vykašľala úplne a do ruky zobrala namiesto zrkadlovky rýľ. Záhradkárčenie vôbec nie je moja parketa, ale napriek tomu som sa do toho pustila s chuťou. Presne takúto pauzu som potrebovala.

5. Kritika a kritici

Pokiaľ nepatríte k tým šťastlivcom, ktorí vidia kritiku, ako niečo pozitívne, ako akýsi hnací motor, tak s najväčšou pravdepodobnosťou viete, ako vedia nepríjemné slová smerované na vašu adresu rozhodiť. Úspešný slovenský spisovateľ Jozef Banáš povedal na jednej z jeho besied: „Literárnej kritike sa venujú tí, ktorí nevedia písať.“ Túto istú vetu by sme si mohli transformovať na fotenie a vyzerala by asi takto: „Kritike fotografií sa venujú tí, ktorí nevedia fotiť.“, a preto si prosím nerobte nič zo závistlivých komentátorov pohybujúcich sa na internete. To je vec, s ktorou sa každý stretne skôr či neskôr a preto je dobre, byť na ňu pripravený a nepodliehať panike. Ja som svojho prvého „hejtera“ dokonca oslávila :D. Vedela som, že to znamená, že sa na moje fotografie ľudia začínajú pozerať a to bol predsa dôvod na oslavu. Bolo len otázkou času, kedy príde prvý neprajník a bola som na to v predstihu trochu pripravená. Myslím, že aj to mi pomohlo preniesť sa cez to.

Je potrebné dodať,

že každý z nás má občas chvíľky, kedy sa mu do fotenia nechce. V rozhovore s Karolom Srncom (šéf portálu o fotení www.ePhoto.sk) mi aj on prezradil, že také chvíľky máva a čo v tedy robí.

Je to prirodzené a treba to brať s nadhľadom. Považujem za veľmi prospešné využiť tento čas na oddych od fotenia a príležitosť na teoretické zdokonalenie svojich schopností. Môžete sa potešiť a kúpiť si knihu napríklad o fotení 😀 alebo časopis o fotení, navštíviť workshop, prípadne sa nechať odfotiť od konkurencie a vyskúšať si, aké to je byť na tej druhej strane. Všetky tipy mi dlhodobo fungujú. Mám ich odskúšané na vlastnej koži a pomohli mi získať nadhľad, ktorý som potrebovala.

A celý článok by som rada ukončila krásnym citátom Jaroslava Dušeka:

„Dělej vše, jak nejlépe dovedeš. Ale ne lépe.“

Na záver jedna špeciálna domáca úloha. Váš nový TO DO LIST:

to do list blog

Simona Chicevič
„Som nadšená fotografka a pomôžem vám skamarátiť sa s vašou zrkadlovkou.“ Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.