Existuje ideálny objektív?

Každý fotograf si skôr či neskôr položí otázku: aký objektív je pre mňa ten ideálny? Niekto otázku výberu vhodného objektívu rieši už pred kúpou zrkadlovky, iný sa uspokojí so setovým objektívom, ktorý je v cene k telu fotoaparátu.

Pokiaľ sa spojí špičkové telo s objektívom nižšej triedy, nikdy sa nedosiahne maximálneho výsledku. Naopak, dobrý objektív dokáže naplno využiť potenciál aj tej najskromnejšej zrkadlovky alebo kompaktu. 

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo je vlastne základnou úlohou objektívu? Odpoveď: dopraviť svetlo na senzor. Je základným a nevyhnutným príslušenstvom každej základnej zrkadlovky. 

Čo, ako a kedy budete fotografovať?

Hlavnou otázkou pri výbere objektívu je, čo, ako a kedy budete fotografovať. Foto situácií a foto podmienok existuje nesmierne veľké množstvo a žiaľ smutná správa je, že ideálny univerzálny objektív neexistuje. Každý jeden je kompromis! 

Pozrime sa na to, aké objektívy sú k dispozícii.

Objektívy so štandardným ohniskom

Obraz z takéhoto objektívu sa zhruba podobá tomu, čo vidíme očami. Hovoríme o 25 mm, 35 mm a 50 mm objektívoch. Tento objektív je vhodné si zvoliť, ak chcete, aby mali obrázky prirodzene pôsobiacu perspektívu. Zároveň štandardné objektívy dosahujú najnižšie clony a preto sú ideálne, keď chcete zaostriť len na objekt.

Širokouhlé objektívy

Majú krátku ohniskovú vzdialenosť a široký uhol záberu. Pri fotení scény na obrázok teda dostanete všetko a práve preto je pre mnohých fotografov postačujúci. Poskytujú veľkú hĺbku ostrosti. Sú skvelé pri fotografovaní krajín a architektúry. Veľmi dobre poslúžia aj pri fotení interiérov.

Makro objektívy

Pre milovníkov detailov majú makroobjektívy veľkú výhodu, dokážu zaostriť na omnoho kratšiu vzdialenosť, než zvládajú ostatné objektívy. Môžete preto foteným objektom vyplniť celý záber. Sú najvhodnejšie pre malé objekty ako sú kvety a hmyz. Primárne sú makro objektívy určené pre detailné zábery. 

Teleobjektívy

„Tele“ v názve pochádza od slova teleskop, ďalekohľad. Dlhá ohnisková vzdialenosť totiž približuje vzdialené objekty. Hodí sa to, keď fotograf fotí niečo, k čomu sa fyzicky nedostane blízko. Tradične sa teleobjektívom fotografuje šport a divoké zvieratá. „Kratšie“ teleobjektívy sa považujú ako ideálne na portréty. 

Pevné objektívy

To sú objektívy, ktoré majú pevnú ohniskovú vzdialenosť. Napr. 28 mm, 35 mm, 50 mm atď.. Tieto objektívy nedokážu zoomovať. Nie sú síce všestranné ako zoomovacie objektívy meniace ohniskovú vzdialenosť, za to bývajú lacnejšie a hodia sa pri fotení pri slabom svetle. Často majú kvalitnejší obraz ako zoomové objektívy a to z jednoduchého dôvodu- majú omnoho jednoduchšiu konštrukciu. 

Aké objektívy obľubujú naši kolegovia fotografi? 

Urobila som aj krátky prieskum na Facebooku. Zistila som, že všeobecne najobľúbenejší je objektív Sigma ART 35mm f1,2. Hneď v závese za ňou je najviac fotografov spokojných s Nikonom AF-S NIKKOR 35 mm f1,8 a rovnako veľa fotografov spokojne hodnotí Canon 85 mm 1,2f. 

Spomenuté boli aj Sony 50mm f1,4 planar, Sigma 105 f1,4, Sigma 18-35 f1.8,  Nikkor 24-120/4, Nikkor 35mm, Nikkor 14-24, f2.8, Nikkor 85/1,8, Petzval 85 mm, Canon 70-200 f4, Fuji 23mm f2, Zuiko 40-150/2,8, Helios 50mm F2, Exaktar 35mm F2,8, Tamron 70-200 f2,8.

A aký je váš obľúbený objektív? 

Použité obrázky objektívov som si požičala zo stránok: www.bhphotovideo.com a www.snapdeal.com.

No a základom pre tento článok sa stali tieto dve publikácie o fotografovaní: Mistrovství práce s DSLR od Romana Pihana a Fotografování od vydavateľstva Dorling Kindersley.

Simona Chicevič
„Som nadšená fotografka a pomôžem vám skamarátiť sa s vašou zrkadlovkou.“ Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.