Môj príbeh

„Som nadšená fotografka a pomôžem vám skamarátiť sa s vašou zrkadlovkou.“

Skoro celý svoj dospelý život som túžila fotiť ako profesionál. Denne som obdivovala fotografie na internete od rôznych autorov. Mali svoje obrázky nádherne osvetlené, krásne ostré, hmýrili sa čarovnými farbami a skvelými nápadmi, ako zachytiť realitu. 

Kdežto, keď som sa pozrela na moje výtvory, mala som pocit, že ja to nikdy nedokážem. Dokonca, aj keď sa mi podarilo splniť si svoj sen, vlastniť digitálnu zrkadlovku, moje výsledky absolútne neukazovali to, že fotím s profi prístrojom. 

Moje obrázky boli buď absolútne presvetlené alebo naopak príliš tmavé. Všade sa objavoval nepríjemný šum a o ostrosti som mohla len snívať. Jedine, keď som dala fotoaparát do absolútne automatického režimu, mohla som povedať, že občas sa nejaký ten obrázok podaril. 

Ale mňa to vôbec netešilo. Bola som strašne smutná a sklamaná, pretože som sa silou mocou chcela naučiť fotiť ako ostatní veľkí fotografi a fotografky, na úplný manuál. Postupne ma fotenie prestávalo baviť. Veď ako by aj mohlo, keď som bola po každom fotení taká zúfalá. 

Moje výsledky vôbec nazobrazovali moju vynaloženú snahu. A takto pomaličky a postupne som fotila menej a menej, až nakoniec môj sen o tom, byť profi fotografka padol úplne do zabudnutia a na moju vysnívanú zrkadlovku pomaly padal prach na polici, tam kde bola odložená.

Niekoľko mesiacov sa nedialo nič. Bola som nahnevaná na zrkadlovku aj na seba. 

Toto všetko sa udialo pri sťahovaní sa do Švajčiarska. Tešila som sa na novú prácu, ako pedagóg. Život mal ale pre mňa iné plány. V tejto krajine mi nebolo uznané vzdelanie, s tým, že na povolenie pracovať vo svojom odbore budem čakať šesť až osem mesiacov. Iná práca sa mi nepodarila zohnať. So všadiaľ ma vyhodili so slovami, že som príliš kvalifikovaná na to, aby som robila pomocné práce. 

Po pár dňoch sebaľutosti prišlo rozhodnutie. Dám fotografii ešte jednu šancu. 

Naozaj som chcela, aby sa veci v mojom živote začali hýbať a znova som pocítila nádej, že by som v tom fotení predsa len mohla mať šancu. Ponorila som sa teda naplno do sveta fotenia. Kúpila som si knihy o fotení, absolvovala som online kurzy. Chodila som pomáhať profi fotografom na ich fotenia, aby som mohla vidieť, ako také niečo vyzerá v akcii. A samozrejme som dennodenne fotila veľa záberov a snažila sa všetko, čo som sa naučila, rovno prevádzať do praxe. 

Začínala som sa radovať z novej nádeje, že raz predsa len budem fotiť ako profesionál. 

Tešila som sa ale predčasne. Po niekoľkých mesiacoch práce na sebe, stále nikto nemal záujem o moje fotografie a napriek tomu, že som sa o dosť zlepšila, tak ma to znova prestávalo baviť. 

Nemala som odozvu. Nikto ma ešte ako fotografku nevnímal.

Ale teraz som to nevzdala tak, ako na azčiatku. Pokračovala som a zrkadlovku som brala všade so sebou. Naozaj všade. Všimol si to miestny lyžiarsky klub a požiadal ma, či budem ich dvorná fotografka. 

Wow! Bez rozmýšľania som povedala, áno. Prvý naozajstný záujem o moje fotografie ma nesmierne potešil a motivoval v ďaľšom zlepšovaní sa. 

Až doma som si uvedomila aká je to zodpovednosť. Chcela som odviesť dobrú prácu. Trochu som sa aj bála. Bola som ale taká nadšená z tejto ponuky, že som sa do fotenia pustila ešte s väčším nadšením. 

Ako prvé som si naštudovala čo najviac o športovej fotografii. Pre klub som fotila dva roky, až kým sme sa znova nepresťahovali. No a popri klube som fotila deti, zvieratá a vždy keď mal niekto chuť, tak som trénovala portréty. 

Časom začala spolupráca s online časopisom, kde boli moje fotografie tiež uverejnené. Pochopila som, že ak chcem byť fotografkou, musím sa fotením aktívne zaoberať a neustále sa vzdelávať, nech sa môžem zlepšovať.

Viedlo ma to k tomu, svoje poznatky posúvať ďalej. V období, keď som bola fascinovaná rozostreným pozadím vznikol aj môj úspešný eBook.

Je to krátka Príručka, kde nájdete 5 tipov pre úžasne rozostrené pozadie na fotografiách.

Tento ebook si stiahlo už 0 ľudí

Tento eBook máte možnosť stiahnuť si zadarmo a už o malú chvíľu sa začítať do tajomstiev rozostreného pozadia na fotografiách.