Môj príbeh

„Som nadšená fotografka a pomôžem vám skamarátiť sa s vašou zrkadlovkou.“

Som nadšená fotografka, ktorá svoj fotoaparát vláči skoro všade so sebou.

Počas svojej praxe som prišla na mnoho trikov a fígľov, ako robiť fotografie lepšie, efektívnejšie a ako rýchlejšie dosiahnuť svoj fotografický cieľ. Tým je vydarený záber podľa predstáv. Donedávna som trénovala svoje zručnosti najmä v rodine, ale keď som sa poobzerala po okolí, našla som mnoho ďaľších príležitostí, na ktorých sa dá veľa naučiť. Zlepšila som sa natoľko, že som sa stala oficiálnou fotografkou jedného skiklubu vo Švajčiarsku a spolupracujem so slovenským online časopisom, kde pravidelne uverejňujú moje fotografie. 

Dnes môžem hrdo vyhlásiť, že som spokojná so svojou prácou, nebojím sa nových situácií a mám radosť z fotenia.

Moja cesta sa začala písať pred troma rokmi, keď sa mi splnil sen vlastniť digitálnu zrkadlovku. Dlho som túžila mať profesionálny fotoaparát.

Moje nadšenie žiaľ netrvalo dlho. Momenty radosti z novej zrkadlovky sprevádzali pocity zúfalstva a sklamania pri prezeraní vytvorených obrázkov.

Nevedela som prečo sú moje obrázky neostré, so zlým svetlom, plné šumu... Prvotné nadšenie vymenila frustrácia a pocit zlyhania. Nerozumela som, ako je možné, že sa z celoživotného hobby, tak rýchlo stala hotová nočná mora.

Strácala som sa v problematike technických parametrov, nastavenia sa mi zdali komplikované, počet rôznych tlačítok bol nekonečný a vysvetlenia o ich funkciách príliš komplikované.

Myslela som si, že keď budem mať v ruke takúto výkonnú mašinu, automaticky budem robiť lepšie fotky. Skutočnosť však bola úplne iná. Moje výtvory boli rozmazané,  objavovali sa na nich predmety, ktoré som tam mať nechcela, niekde bolo príliš veľa svetla, niekde naopak príliš málo.

Jedine, keď som nastavila fotoaparát na plne automatický režim, dalo sa povedať, že niektoré fotky boli podarené. To mi ale neprinášalo uspokojenie. Obrázky boli stále kvalitou porovnateľné s tými, ktoré som robila  mojim starým fotoaparátom.

Mojim cieľom bolo fotiť na manuál ako ostatní “veľkí” fotografi. Manuál bol ale ťažký oriešok. Hlavne pri striedaní interiéru a exteriéru, rýchleho pohybu so statickou polohou. Keď som sa rozhodla zobrať do rúk odbornú literatúru, nemohla som sa vyhnúť zúfalstvu, pretože obrovské množstvo odborných pojmov sa na mňa valilo zo všetkých strán.

Na jednej strane bola veľká túžba a na druhej strane veľká bezmocnosť a neznalosť. Každý deň sa mi vynárali nové a nové otázky ohľadne nasstavení, správneho ISA, vývažení bielej a odpovede dlho neprichádzali. A keď prišli, nedávali mi zmysel alebo som ich nevedela použiť v praxi. Moja túžba po vydarenej fotke rástla a aj minimálne úspechy ma poháňali plnou parou vpred.

Práve tieto skúsenosti a trápenia mi pomohli dostať sa tam, kde som.

Áno, ešte mám pred sebou veľký kus cesty, ale veľký kus cesty mám už aj za sebou. Práve preto som sa rozhodla, že svoje know-how posuniem práve tým, čo sú na začiatku tak, ako som kedysi bola ja. Plná elánu a túžby po pekných záberoch, ale bez dostatočných technických znalostí.

Že sa to dá?

Keď to dokázal niekto ako ja a to sa bez preháňania môžem nazvať technický antitalent a počítačový ne-expert, môžete to aj vy. Ak sa chtete ľahko a úspešne prepracovať cez ťažké začiatky so svojou zrkadlovkou, ste na správnej adrese.

 

Tento eBook máte možnosť stiahnuť si zadarmo a už o malú chvíľu sa začítať do tajomstiev rozostreného pozadia na fotografiách.