Aký objektív si vybrať na fotenie portrétov?

Máte fotoaparát a objektív. Ak ste ako väčšina začínajúcich fotografiek a fotografov, tak ste začínali fotiť s tým objektívom, ktorý bol v balíčku k vášmu fotoaparátu, keď ste ho kupovali. Nejaký lacnejší setový. Možno že teraz už máte aj viac objektívov. 

Ale máte ten správny objektív na fotenie portrétov? 

Ak by som mala na túto otázku odpovedať veľmi stručne a vyžadovali by ste všeobecné vyjadrenie a musela by som odpovedať jednou vetou, tak by ste odo mňa počuli asi toto:

Ideálne na portrétne fotografovanie je pevné sklo, napríklad 50 mm, ktoré vám poskytne dobrú svetelnosť, dá sa zohnať za relatívne dobrú cenu a veľa sa s ním naučíte.

Samozrejme úplne najlepšie by bolo vlastniť viacero objektívov s rôznou ohniskovou vzdialenosťou, ale pokiaľ nás limituje rozpočet, tak to zostáva skôr snom ako realitou. 

Ak máte chuť vedieť o portrétnych objektívoch trošku viac, text nižšie je pre vás.

Keď sa ma niekto opýta, aký by som mu poradila objektív, vždy odpoviem proti-otázkami.

Čo presne chceš fotiť?

Budeš fotiť viac v interiéri, ateliéri alebo vonku?

Aký máš fotoparát?

Koľko chceš/môžeš investovať?

Po zodpovedaní týchto, a niekoľkých doplňujúcich, otázok, už sa môžeme priblížiť ku vhodnému objektívu.

V prvom rade je dobré si uvedomiť, že existujú zoomové objektívy a takzvané pevné objektívy/sklá.

Zoomové objektívy

Pri zoomových objektívoch máte možnosť meniť ohniskovú vzdialenosť a používať tak pri fotení rôzne efekty bez toho, aby ste museli neustále vymieňať objektív.

Nemusíte behať hore dole, ale jednoducho točíte zoomovacou obručou na objektíve.

Pevné objektívy

Pevné objektívy, nazývané aj pevné sklá, sú fotografmi považované za najlepšie portrétne objektívy. 

Prečo?

Pevné sklá sú omnoho ľahšie, jednoduchšie na použitie a poskytujú lepšie a ostrejšie obrázky. Majú lepšiu svetelnosť. Ich nevýhodou je fakt, že ich so sebou budete časom pravdepodobne nosiť viacero.

Čokoľvek človek v živote robí, práca mu ide omnoho ľahšie a má omnoho viac úspechov, pokiaľ má to správne náradie. Aký objektív teda vybrať?

Pri rozprávaní o portrétnych objektívoch sa hovorí väčšinou o týchto troch: 35 mm, 50 mm a 85 mm.

Aký je medzi nimi rozdiel? A ktorý si na začiatok vybrať?

Pred nedávnom som sama stála pred týmto rozhodnutím. Dlho som rozmýšľala a zvažovala, až som sa nakoniec rozhodla pre 50 mm sklo. Konkrétne Canon 50 mm, f/1.8 STM.

Jeho cena je na objektív smiešne malá a pretože onedlho budem meniť celú moju výbavu, tak som naozaj nechcela investovať veľa.

Áno, aj napriek tomu, že na objektívoch fotograf nemá šetriť, pretože čím má vyššiu cenu, tým s ním zažije viac muziky. 

Ak vás téma objektívov zaujala, viac nájdete v tomto článku>>

Recenzie však boli dobré a ja som už niekoľko rokov túžila túto 50tku vyskúšať v teréne.

Rozhodla som sa teraz trochu viac zamerať na portréty v exteriéri a preto si myslím, že to bola skvelá voľba.

Hneď prvý záber, ktorý som po nasadení 50tky cvakla, bol na záhrade. Zrovna sa pri mne pohyboval môj syn. 

Urobila som aj druhý záber, aby bolo vidieť rozdiel. Vidíte ho? Teda okrem toho, že ten druhý záber má absolútne prepálené pozadie a je kompozične úplne nanič. 

Všimnite si nos. Na prvom obrázku je omnoho väčší, ako na druhom. Toto skreslenie spôsobuje 50tka, keď s ňou fotíte až príliš zblízka. Je to taký zväčšovač nosov.

Na druhej strane k výhodám patrí to, že dokáže krásne rozostrieť pozadie a môžete fotiť aj v horších svetelných podmienkach, pretože svetelnosť tohto objektívu je skvelá. 

Ako rozostriť pozadie na fotografiách, aj bez špeciálnych objektívov a drahého príslušenstva, nájdete v ebooku, ktorý si stiahnete úplne zadarmo tu>>

Perspektíva tohoto objektívu je podobná ľudskému oku, jeho váha je nízka a veľkosť malá, takže skvelo poslúži aj pri inom, ako portrétnom fotení.

Dosť ho ospevujú aj cestovatelia, pretože naozaj zaberie máličko miesta a vďaka tomu, že je taký praktický, niekedy veru nafotíte viac záberov, ako keby ste sa mali „trápiť“ s veľkým objektívom.

Je vhodný aj na iné fotografické žánre, ale snáď všetci odporúčajú pri vstupe do sveta portrétnej fotografie začať práve s 50tkou. 

Pozrime sa zbližšia na 35 mm objektív

Pokiaľ by ste siahli na 35 mm objektív, majte na pamäti, že čím má objektív nižšiu ohniskovú vzdialenosť (čím menej MM), tým má väčší uhol záberu.

To znamená, že sa vám toho na fotografiu zmestí viac zo scény, ako pri väčších ohniskách. 

Určite ste už počuli o objektíve zvanom rybie oko. Ten máva ohniskovú vzdialenosť do 14 mm a jeho uhol záberu je omnoho viac stupňov, ako pri vyšších ohniskových vzdialenostiach.

Na stránke http://www.thedigitalprocess.com/learn-about-camera-lenses-a-guide/ som našla pekný obrázok, ktorý to o čom píšem znázorňuje:

Z tohto vyplýva, že 35 mm objektív by bol vhodný napríklad k lifestyle fotografii, kedy by ste chceli okrem portrétu osoby na obrázku aj viac z jeho okolia, teda z prostredia, v ktorom fotíte.

Zároveň s týmtom sklom dosiahnete, že pozadie bude od foteného objektu akoby vzdialenenjšie. Pri vyšších ohniskových vzdialenostiach je tento efekt úplne opačný. Prostredie sa na objekt akoby až nalepí.

No a čo tá 85ka?

Uhol záberu pre 85tku je dosť malý a preto si pri fotení portrétu budete musieť trošku poodstúpiť. 

85 mm ohnisko využíva na portrétnu fotografiu množstvo fotografov. Oslavujú najmä kvalitu jeho obrazu, úžasný bokeh (rozostrenie pozadia) a minimálne skreslenie objektov na fotografii. 

Ako nevýhodu vnímajú to, že fotograf musí byť vzdialenejší k objektu a teda aj komunikácia s modelom/modelkou je trošku náročnejšia. Tak isto je 85ka ťažšia ako 50 mm alebo 35 mm.

Tip na záver

Pokiaľ stále nemáte jasno v tom, ktorá ohnisková vzdialenosť je pre vás tá pravá, existuje jednoduchý trik, ako si môžete otestovať, čo vám bude vyhovovať najviac. 

Pravdepodobne máte k dispozícii setový objektív, ktorý je zoomovací.

Môžete urobiť malý experiment. Nastavte si ho na 35, 50 alebo 85 mm a v tej jednej ohniskovej vzdialenosti si zafoťte. 

Ale s tým, že zoomovať – teda meniť ohniskovú vzdialenosť nebudete. Síce nedosiahnete takú svetelnosť, akú by vám poskytlo pevné sklo, ale budete si môcť v praxi vyskúšať, čo to pre vás presne znamená. 

Vyskúšate si tak, aký uhol záberu budete mať a určite sa vám potom ľahšie rozhodne, ktoré ohnisko a teda aj ktoré pevné sklo je pre vás to pravé. 

Simona Chicevič
„Som nadšená fotografka a pomôžem vám skamarátiť sa s vašou zrkadlovkou.“ Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.