Moja cesta k profi foteniu

Keď som sa začínala zoznamovať s mojou prvou zrkadlovkou, bola som plná očakávaní a nadšenia. Ejha, koľko to má tlačítok, fíha, toto sa dá otvoriť, jejda, vyklápanie je tu tiež. Po určitom čase som však zistila, že vlastne nerozumiem na čo, ktorá tá funkcia je.

Na čo je toto a prečo mi toto nefunguje?

Začali sa hromadiť otázky a ja som nemala odpovede.

Keď už som spoznala môj foťák, želala som si, aby mali ľudia záujem o moje fotografie. Bolo ale ticho. Preto som sa rozhodla pre kúpu parádneho a praktického púzdra, aby som mohla svoju mašinu ťahať všade so sebou.

A to bol začiatok časov, kedy som sa bez svojej zrkadlovky nikam nepohla.

Keďže som vtedy väčšinu času trávila so svojou rodinou v lyžiarskych strediskách vo švajčiarskych horách, okrem lyží, prilby, okuliarov….. som vždy pribalila techniku a tú poctivo nosila všade so sebou.

 

Nebolo to vždy jednoduché, pretože lyžovanie s takou drahou vecou prehodenou cez plece, bola naozaj adrenalínová záležitosť a najťažšie boli chvíle, keď som po celom dni neulovila ani jeden schopný záber, s ktorým by som mohla byť spokojná. Naopak, kompenzovali to dni, kedy som mohla zvečniť východ alebo západ slnka, lyžiarov pri pretekoch, odovzdávanie medailí a iné momentky zo sveta lyžovania.

 

Ako to pokračovalo?

Takto som sa trápila a zlepšovala vo fotení až ma nakoniec jedného dňa oslovil lyžiarsky klub, či by som pre nich pravidelne nefotila.

 

A vtedy to konečne nabralo spád!

Ľuďom sa moje fotografie páčili a začali sa o ne zaujímať. Opadol zo mňa strach, že nebudem úspešná, že sa to nikdy nenaučím, že to nemá význam. Toho som sa obávala najviac. (Viac o mne sa dočítate tu.)

 

Ľady sa prelomili a ja som si fotenie užívala ako nikdy predtým.

A preto sa oplatí vydržať a pomaly postupovať dopredu. Učiť sa a skúšať nové fotografické situácie. (Ako robiť skvelé fotky, nájdete v knihe!)

Nevýhody JPEG

  • Niektoré detaily a informácie sú vymazané a fotograf sa k nim nemôže neskôr vrátiť.
  • Kvôli kompresii sa strácajú dáta a mierne sa znižuje kvalita obrázku.

 

Foťte, foťte, foťte!

Šťastie praje pripraveným. Pretože nikdy neviete, kedy vás niekto osloví, ako sa to stalo mne.

Simona Chicevič
„Som nadšená fotografka a pomôžem vám skamarátiť sa s vašou zrkadlovkou.“ Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.