„Povinná“ výbava fotografa?

Čo patrí k povinnej výbave fotografa a ako sa z vyberania príslušenstva nezblázniť?

Každá kniha o fotení, ktorú som kedy čítala, mala hneď niekde v úvodnej časti spísaný odporúčaný zoznam techniky, ktorú by mal začínajúci fotograf vlastniť. 

Niekde to bol statív a samospúšť, iná kniha mala v povinnej výbave hneď aj externý blesk a niekoľko objektívov a vhodnú foto brašňu.

Najskôr vám prezradím, aká bola moja základná výbava a čo som si časom dokúpila a ukážem vám, čo mi bolo úplne zbytočné a použila som to snáď jeden alebo dvakrát. 

Moja prvá výbava

V deň D, kedy som sa vybrala kúpiť si moju prvú zrkadlovku som sa stala hrdým majiteľom tela fotoaparátu (tak sa hovorí fotoaparátu, keď z neho odmontujete objektív, ak ste to ešte nepočuli), objektívu 18 -135 mm a súčasťou balenia bola batéria k fotoaparátu. 

Hneď na druhý deň som išla dokúpiť pamäťovú kartu a foto brašňu, pretože som sa stále bála, že pri prenášaní mojej vytúženej zrkadlovky jej nejako môžem ublížiť. No a bez pamäťovej karty sa fotiť jednoducho nedá.

Keď som prišla do fázy, kedy som čítala jednu fotografickú knihu za druhou a zároveň som túžila vyskúšať nočnú fotografiu, prišla na rad kúpa statívu. 

Takže si to poďme zhrnúť

Na začiatku som bola hrdým vlastníkom zrkadlovky s batériou, jedného objektívu, pamäťovej karty a foto brašne. Po pár týždňoch pribudol statív.

Ako čas plynul, pribudlo do mojej zbierky foto príslušenstva ešte pár kúskov. 

Odrazové dosky/difuzér

Čas plynul a ja, ako aj každý iný začínajúci fotograf, som chcela skúšať nové fotografické žánre a štýly. Na rad prišiel portrét a spolu s ním som začala omnoho viac riešiť priamy vplyv svetla na fotené objekty, jeho ostrosť, intenzitu a vznikajúce a dopadajúce tiene. 

Musela som vyriešiť zjemnenie svetla, pretože niekedy som fotila aj v takých časoch, kedy slnečné svetlo bolo príliš intenzívne a ostré. Rozhodla som sa investovať do odrazovej dosky, ktorá má možnosť sa prekonvertovať aj do difuzéra.

Na čo fotograf potrebuje difuzér a odrazovú dosku?

Takáto odrazová doska sa dá využiť krásne v interiéri aj v exteriéri. Odrazová doska slúži na zmenu odtieňa a intenzity svetla, ktoré máme pri fotení k dispozícii a difuzér má schopnosť zjemniť svetlo na príjemne jemné a mäkké. 

Vďaka tomu sa fotograf vyhne nepekným a ostrým tieňom na modelke alebo na fotenom objekte. Ako príklad si pozrite fotografiu dieťatka nižšie. Keby sa pri fotení použije difuzér, nebolo by svetlo na fotografii také nepríjemne ostré.

Veľmi som sa tešila, keď som si zakúpila túto odrazovú dosku spolu s difuzérom, ale musím sa priznať, že som ju využila len párkrát počas piatich rokov fotenia. 

Často som ju aj mala so sebou, ale buď na mieste fotenia nebol nikto, kto by mi ju podržal alebo fúkalo a teda nebolo možné vôbec túto vychytávku použiť. 

Viac sa mi oplatilo umiestniť fotený objekt niekde do tieňa – ten tiež pekne poslúži na zjemnenie svetla.

Video, kde uvidíte, ako sa táto odrazová doska/difuzér používa a ako vlastne vyzerá, nájdete v našej FB skupine Foto Akadémia, kam vás srdečne pozývam. 

Interiérové foto štúdio

Mojou ďalšou investíciou bola kúpa techniky na interiérové foto štúdio. Súčasťou boli stojany na fotografické pozadie, dva druhy pozadia (čierne a biele), svetlá so softboxami, statívy na tieto softboxy a špeciálne žiarovky.

A keďže doteraz nemám dostatok priestoru mať toto štúdio plne rozložené, tak ako potrebujem, tak ho skoro vôbec nepoužívam. 

Prečo vám o tom píšem?

Chcem vám len na mojom príklade ukázať, že pred tým, než si kúpite akékoľvek vychytávky k foteniu, uistite sa, že ich naozaj využijete. 

Existuje možnosť, objednať si pár hodín v profi vybavenom foto štúdiu, kde máte možnosť si vyskúšať množstvo foto príslušenstva a možno aj na základe tejto skúsenosti budete vedieť lepšie odhadnúť čo by sa vám do vašej výbavy najviac hodilo. 

Moja terajšia výbava, ktorú aktívne a denne využívam

Po pár, nie úplne ideálnych investíciách do foto výbavy, prišli na rad aj rozumné investície. Časom, keď som fotila viac a viac, som zistila, že by bolo vhodné mať náhradnú pamäťovú kartu a náhradnú batériu k fotoaparátu. 

Vždy mám jednu prázdnu pamäťovú kartu a jednu plne nabitú batériu vo svojej foto brašni so sebou. Keď fotíte dlhší čas alebo ste na výlete, prípadne na dovolenke, túto dodatočnú výbavu vám vrelo odporúčam. 

Ja teraz používam

Na tomto obrázku vidíte všetko, čo so sebou beriem na foto výpravy. Musím priznať, že statív neťahám úplne všade, ale keď idem autom, vždy ho hodím do kufra.

Ešte mám vo svojej brašni vizitky – nikdy neviete, kto si ju od vás vypýta a to malé biele približne v strede obrázku je čítačka pamäťových kariet. Nosím ju tiež vždy so sebou, aj keď ju priamo pri fotení nepoužívam. Viackrát mi chýbala, keď som si chcela prezerať fotografie v počítači a nemala som ako.

Opýtala som sa fotografov s dlhoročnou praxou na to, čo oni považujú za dôležitú súčasť výbavy fotografa. 

Častou odpoveďou bol externý blesk, rôzne objektívy alebo pri dôležitých akciách dokonca všetko z výbavy dvojmo. 

Všetky informácie od týchto fotografov som zhrnula do krátkeho videa a ešte dnes ho nájdete vo FB skupine Foto Akadémia. Ak ešte nie ste jej súčasťou, šup šup, čakám tam na vás, nič vás to nestojí. Do Akadémie sa pripojíte tu >>

Simona Chicevič
„Som nadšená fotografka a pomôžem vám skamarátiť sa s vašou zrkadlovkou.“ Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.