Keď sa mi prvykrát dostala do ruky zrkadlovka, vôbec mi nenapadlo, že o pár dní budem stáť pred otázkou: ,,Do akého formátu fotiť?“. Dovtedy som nič také neriešila. Všetko, čo mi vychádzalo z rúk bolo JPEG a hotovo. Tam sa pre mňa svet formátov končil. Keďže som sa však stále viac zaujímala o to, ako robiť lepšie fotografie, musela/chcela som sa prehrýzť aj informáciami o formátoch.
V podstate najdôležitejšie pri tomto rozhodovaní je, či sa chystáte svoje fotografie následne v počítači upravovať alebo nie ste fanúšikom postprodukcie a grafických programov.
Všetkých novopečených majiteľov zrkadloviek (ale aj niektorých majiteľov kompaktov a polokompaktov) čaká na začiatku zásadná otázka: V akom formáte budem fotiť?
Existujú dve možnosti.
Každý z nich si vyžaduje trochu iný prístup, ale všeobecne by sa dalo zhrnúť, že pokiaľ ste fanúšikom úprav fotografií v počítači, zvoľte formát RAW. Ak naopak nie ste zástancom grafických programov, zostaňte pri JPEG.
To by ale bolo naozaj až priveľmi zjednodušené. Pozrime sa spolu na výhody a nevýhody JPEG a RAW.
Fotenie do JPEG pre vás znamená, že váš fotoaparát za vás upraví snímky už pri ich tvorbe- farby, kontrast, vyváženie bielej…
JPEG sa pri tvorbe snímku vo fotoaparáte na základe nastavení upraví a zmenší.
JPEG formát je omnoho menší ako RAW. Je priateľskejší, otvoríte ho na väčšine počítačov, jeho kopírovanie a posielanie zaberie omnoho menej času.
RAW alebo inak povedané surové fotografie vám poskytujú tú výhodu, že môžete snímky upravovať podľa svojej voľby a fantázie až v počítači. Fotoaparát pre vás urobí takzvaný surový snímok a vy si ho v PC vymaznáte do podoby, aká vám bude vyhovovať a nestratíte pri tom žiadne dáta.
RAW informácie nijako nespracováva ani nekomprimuje- nezmenšuje.
RAW vám dáva väčšiu kontrolu nad tým, ako budú vaše fotografie vyzerať v konečnom prevedení.
Pri fotení do RAW, fotoaparát ukladá všetky informácie s minimálnym spracovávaním. Takéto fotografie zachovávajú väčšie rozlíšenie, čo sa vám zíde, ak sa ich následne chystáte tlačiť.
RAW zachytáva fotený výjav tak, ako ho vidí fotograf, so všetkými informáciami.
Mohlo by sa vám zdať, že sa skôr zameriavam na nevýhody RAW a JPEG, ale opak je pravdou. V mojej fotografickej praxi používam denno-denne ako RAW, tak aj JPEG.
V skratke je to preto, lebo JPEG používam na rýchle nahliadnutie pred tým, ako sa rozhodnem, ktorý obrázok budem, resp. nebudem upravovať. Šetrí mi to čas!
V menu je potrebné ísť na nastavenia a tam na kvalitu obrázku. (Na obrázku je zobrazené menu Canonu, na fotoaparátoch iných značiek sa môže líšiť.)
Potvrdiť a nastaviť (ako na obrázku) RAW a najvyššiu kvalitu JPEG (L- large).
Nakoniec potvrdiť a všetko je nastavené. Ideálne je všetky možnosti, výhody a nevýhody vyskúšať a potom sa rozhodnúť podľa toho, čo vám najviac vyhovuje. V mojom prípade sa teda dá povedať, že som prešla od JPEG, cez RAW, až po JPEG + RAW.