Keď fotografie prehovoria- interview

Miriam Denčiaková je bývalá úspešná fotografka a jeden z mojich najvýznamnejších fotografických vzorov. Z jej práce je cítiť pozitívne vibrácie a umelecké črty. Vo svojom najkreatívnejšom období mala fototermínmi obsadený každý jeden pracovný deň. Na jej konto pribúdali desiatky spokojných klientov. Ako sa k foteniu dostala, aký bol jej prvý fotoaparát, čím všetkým si musela prejsť a prečo svoju profesiu nakoniec vymenila za inú sa dozviete v tomto rozhovore.

mima foto 2

Miriam, ako si vlastne s fotením začala?

Fotím v podstate celý život. Keď som sa nad touto otázkou zamýšľala, odpoveď mi dali moji priatelia, ktorí ma poznajú dlhšie a pamatajú si, že som fotoaparát stále nosila pri sebe a mám uchované všetky spomienky odkedy som odišla bývať od rodičov.

S akou technikou si mala možnosť vo svojich začiatkoch pracovať?

V začiatkoch som používala compact Olympus, to mi stačilo. Naučila som sa fotiť základy kompozície, zlatý rez,  zachytiť moment v emócii. No časom som chcela vedieť viac. Od priateľa, terajšieho manžela, som dostala prvú zrkadlovku SONY, ktorá mi čoskoro nestačila a vymenila som ju za značku CANON, ktorému som verná dodnes. Vymenila som tri CANON fotoaparáty. Prvý bol 550D, neskôr 70D až som prešla na full frame CANON 5D Mark III. Nechápem ako som mohla bez neho žiť (smiech). Splnil všetky moje očakávania. Síce som kvôli nemu absolvovala viac workshop-ov, no urobila som všetko preto, aby som sa naučila dokonale ovládať svoju zrkadlovku.

mima foto 1

V priebehu 10 rokov, si sa stala kvalitnou a vyhľadávanou fotografkou. Tvoje termíny sa míňali ako teplé rožky. Čomu, podľa teba, vďačíš za svoj úspech?

Fotenie ma bavilo. Keď sa mi narodil prvý syn, začala som ho fotiť v rôznych pózach. Fotky sa páčili aj mojim priateľom, ktorí ma začali žiadať, aby som skúsila pofotiť aj ich deti. Tak som fotila. Bola to ako reťazová reakcia. Začali ma oslovovať priatelia ich priateľov a další a další….

mima foto 4

Venovala si sa foteniu rodín, novorodencov, portrétov, ale máš na konte aj špeciálne fotenia pre dámy. Odkiaľ si čerpala inšpiráciu?

Nikdy som sa nesnažila niekoho nejako špeciálne kopírovať. Ja milujem na fotke prirodzenostˇ. V začiatkoch som používala aj rekvizity, no čím som dlhšie fotila, tým som používala rekvizity menej a našla som si vlastný štýl. Prirodzenosť vo fotke.

mima 6

Mala si svoj vzor?

Áno, mojim veľkým vzorom v začiatkoch bola slovenka žijúca v zahraničí. Andea Zoll.

Tak strašne sa mi páčil je štýl a úprava ako som u nikoho iného nenašla.

mima foto 3

Kedy u teba nastal povestný „bod zlomu“, kedy si zavesila fotografovanie na kliniec?

Vo fotení som sa posunula presne tam, kam som sa chcela dostať. Nikdy som neplánovala, že nejakou fotkou dobijem svet, alebo, že sa stanem uznávana fotografka. Fotenie mi naplnilo čas na dvoch materských dovolenkách. No dostala som sa do štádia, že som začala fotiť oveľa viac ako som zniesla. Každý fotograf vie, že fotením to nekončí. Úprava fotografií si vyžaduje veľa času a ja som za počítačom trávila každú noc. Prestala som si užívať fotenie a došla mi inšpirácia. Prestala som fotiť svoje vlasné deti a bola som rada keď som ich dokázala odfotiť raz do roka.

mima 8

Kam si presunula všetku svoju energiu a kreativitu odkedy si prestala fotiť?

Začala som pracovať, prestala som fotiť. Našla som si prácu, ktorá ma napĺňa a počítač som rok nezapla. Potrebovala som vypnúť.

mima 9

Čo by si odporučila ostatným fotografom, aby sa vyhli nedostatku inšpirácie a predišli tak možno koncu svojej kariéry?

Odporučila by som venovať sa kvalitnému foteniu miesto masívnemu. Vedieť si ohodnotiť svoju prácu a čas adekvátne.

Existuje možnosť, že by si sa k aktívnemu foteniu niekedy v budúcnosti vrátila?

Existuje, samozrejme. No zatiaľ je v nedohľadne.

Simona Chicevič
„Som nadšená fotografka a pomôžem vám skamarátiť sa s vašou zrkadlovkou.“ Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.